Vitiligo
- Kategória: Kiütések, krónikus és akut bőrbetegségek, bőrtünetek Bőrgyógyászat
A bőrnek egy állapota, mely során a bőrben lévő melanin felszívódik. A melanin határozza meg a bőrünk. hajunk, szemünk színét. Minél több melanint tartalmaz a bőrünk, annál sötétebb tónusú. A vitiligo akkor jelentkezik, ha a melanint termelő sejtek meghalnak, vagy nem képesek többé a melanin előállítására. A folyamat során a bőrön szabálytalan alakú fehér folt jelenik meg.
A vitiligo bármely rassznál jelentkezhet. A vitiligo kis fehér folt formájában jelentkezik, mely folyamatosan növekedhet. Nincs rá gyógymód. A kezelés célja, hogy megállítsuk, vagy lassítsuk a pigmentvesztés folyamatát és esetleg ezeken a területeken visszaállítsuk a normális bőrszínt.
Vitiligo tünetei
- pigmentvesztés, mely következménye a fehéres foltok megjelenése a bőrön
A vitiligo egyéb, nem gyakori tünetei:
- A hajzat, szemöldök, szempillák, arcszőrzet korai őszülése, kivilágosodása
- A szájnyálkahártyán jelentkező fehéres foltok
- A retinában keletkező színeltérések, vagy pigmentvesztés
Habár a test bármely részén jelentkezhet vitiligo, mégis elsősorban a napfénynek kitett bőrfelszínen (kézhát, karok, arc, ajkak) észlelhető. A genitaliak is gyakran érintettek. Habár bármely életkorban megjelenhet, az első tünetek 10-30 éves korra tehetők.
A vitiligonak 3 megjelenési formája van:
- Generalizált. Testszerte kiterjedten észlelhető a pigmentvesztés. Gyakran szimmetrikus megjelenésű.
- Segmentális. Ebben a formában a pigmentvesztés a test egyik felére helyeződik, és a generalizált típushoz képest kisebb kiterjedésű.
- Fokális. A depigmentáció cask egy, vagy pár folt formájában jelentkezik.
A vitiligo természetes lefolyását nem lehet előre pontosan behatárolni. Néha a foltok növekedése és terjedése kezelés nélkül is megáll. Időnként azonban a folyamat folyamatosan terjed és a bőrfelszín nagy részét érintheti.
Vitiligo okai
A vitiligo a melanint termelő sejtek (melanocytak) működési zavara következtében jelennek meg. Az általuk termelt melanin egy barna pigment, mely a bőrünk normal színét adja. Az oka ismeretlen.
A kutatóknak több elmélete is van.
- Az egyik feltételezés szerint az immunrendszer valamilyen oknál fogva megtámadja a melanocytákat és elpusztítja őket.
- Számos vizsgálat igazolja, hogy gyakrabban észlelhető vitiligo azokban a családokban, ahol korábban már jelentezett ez a típusú bőrbetegség.
- Néhány esetbemutatásban egy egyszeri történet, mint a napégés, emócionális stress, provokálta a vitiligo kialakulását.
- Melanomában is fordult már elő vitiligo.
Vitiligio kivizsgálása, diagnózisa
Ha felmerül a vitiligo lehetősége, akkor a lehetséges okok felderítésér kivizsgálás indul.
Anamnézis:
- a családban fordult-e elő vitiligo, vagy autoimmune megbetegedés,
- fényérzékenység, vagy más egyéb bőrtulajdonság,
- napégés, vagy egyéb bőrünket ért trauma a tünetek megjelenése előtt 3 hónappal,
- melanoma, vagy atípusos anyajegyek,
- a szőrzet, haj korai őszülése (35 év előtt)
- stress, vagy pszichés megbetegedés
A személyes és családi információk után a következő vizsgálatokra lehet szükség:
- bőrből kicsi minta (biopszia) kimetszése
- vérvétel (vérkép, pajzsmirigy funkció, autoantitestek)
Esetleg szemészeti konzílium is javasolt.
Vitiligo kezelése és gyógyszerek
A vitiligo esetében gyakran nincs is szükség gyógyszeres kezelésre. A gyógyszeres kezelés 6-18 hónapig is tarthat. Gyakran több kezelési lehetőséget is ki kell próbálni, mire a legideálisabb kezelést beállítjuk.
- Helyi kortikoszteroidos kezelés. A kortikoszteroidok segíthetnek a bőr repigmentaciójában (újra pigmentálódásában), főleg ha a kezelés a korai stádiumban történik. Hosszú, akár 3 hónapig tartó kezelés is szükséges lehet, hogy a repigmentáció észlelhető legyen. Ilyen esetben szorosabb megfigyelés szükséges, hogy a lehetséges mellékhatások (bőr elvékonyodása – atrophia, illetve striák) megjelenését idejében észlelje a kezelőorvosa és hathatósan beavatkozhasson.
- Helyi immunmodulátorok. Ezek a készítmények tacrolimust, vagy pimecrolimust tartalmaznak. A nyakon és az arcon jelentkező pigmenthiányos foltok kezelésére ajánlott. Ezen hatóanyagoknak kevesebb és enyhébb mellékhatásaik vannak, mint a kortikoszteroidoknak. Ezen krémek alkalmazása során megnőhet a lymphomak és egyéb bőrrákok kialakulásának a kockázata.
- Psoralen és UVA fénykezelés. Két formája létezik. Az egyik esetében egy psoralen krémmel kell a bőrt bekenni 30 perccel a kezelés előtt. Ez a forma akkor javasolt, ha a depigmentalt terület a tejes testfelület 20%-ánál kevesebb. A psoralen fokozza a bőr fényérzékenységét. A mellékhatások: napégés, hólyagosodása a bőrnek. A másik formában szájon át szedhető tablettában van a psoralen becsomagolva. Ha a teljes testfelszín több, mint a 20%-át érinti ez a betegség akkor a gyógyszeres kezelés javasolt. A tablettát 2 órával a kezelés előtt kell bevenni. Heti 2-3 alkalommal történik a kezelés. Mellékhatások közé sorolhatjuk a fejfájást, szédülést, hányinger, viszketés, abnormális hajnövekedést is. A szem esetében a leggyakoribb mellékhatás a cataracta (szürkehályog) 10 éves kor előtt a fenti kezelések nem javasoltak.
- Narrowband (szűk spektrumú) UVB. Hasonló hatású, mint a PUVA, 3x egy héten szükséges a kezelés
- Excimer lézer. Csak kis kiterjedésű vitiligo esetén javasolt a kezelés.
- Ezeken kívül kutatások folynak további kezelési lehetőségekről.
Otthoni teendők
Ha vitiligoja van akkor napvédő krém (legalább 30 SPF) használata javasolt, mely védi a depigmentált bőrt a leégéstől és a hosszútávú fénykárosodástól.

Tejallergia
A tejallergia egy nem normális reakció az immunrednszer részéről a tejre és tejszármazékokra. A tehéntej allergia a leggyakrabban előforduló reakció, de a szakirodalomban leírtak már juh, kecske, bivalytej allergiát is. Néhány gyermek esetében akik a tehéntejre allergiásak voltak a szójatejre is mutattak allergiás reakciót.
Tovább olvasom
Korpa, korpás fejbőr
A korpa, a hámreakcióval jelentkező bőrtünetek egyik formája. Leggyakrabban a fejbőrön jelenik meg. Habár a korpa nem fertőző és ritkán súyos jellegű, mégis esztétikai és ezen keresztül pszihés hatásai is vannak. Krónikus jellegű megbetegedés, melyet időnként nehéz kezelni.
Tovább olvasom
Acne és a várandósság
Számos lehetőség áll rendelkezésre a terhesség során jelentkező akne kezelésére, otthoni ápolástól kezdve a gyógyszeres terápiáig. A terhesség során jelentkező akne nem az aknék egy speciális formája az aknés betegségnek. Számos nőnél kialalkulhat, attól függetlenül, hogy korábban voltak-e hasonló bőrpanaszai.
Tovább olvasom
EunSung Microson HIFU Pen 2021 – a HIFU rendszerek legújabb generációja
HIFU – High Intensity Focused Ultrasound – az eljárás rég ismert, ez a gép azonban valóban forradalmi. A kezelés során a legújabb és legmodernebb magas intenzitású mélyfókuszált ultrahanggal sebészeti mélységben vagyunk képesek lehatolni a bőr rétegeibe - az izom és a bőr legalsó, már a zsírszövetet is tartalmazó ún. SMAS rétegig - szike nélkül. A szépészeti iparban világelsőként jegyzett dél- koreai gyártó, az EunSung a legmagasabb minőséget garantálja. Egyetlen kezeléssel biztonságos és látványos bőrfiatalító eredményeket érhetünk el mindenfajta külső anyag bevitele nélkül.
Tovább olvasom
Felszívódó bioszálak - formálja újra önbizalmát a Silhouette Soft™ kezeléssel!
A Silhouette Soft™ a csúcsminőséget képviseli a szálazásos eljárások területén. A márka természetesen a különböző nemzetközi szakmai konferenciákon is a legmagasabb képzést kínálja. A legutóbbi budapesti szakmai tréningen az idén 10 éves eljárás legújabb technológiai fejlesztéseivel ismerkedtem meg.
Tovább olvasom
Nyaralás a dietetikus szemével: Együnk változatosan, de mértékkel
Tisztelet a kivételnek, de bárcsak ne a hekk és a lángos szavak jutnának eszünkbe először a belföldi, vízparti nyaralások hallatán. Sajnos azonban már évtizedek óta gyakorlatilag elképzelhetetlen, hogy a Balaton parton sétálva, ne egy lángos-sör párossal, vagy palacsinta halommal egyensúlyozó családba botoljunk. Lehet egészségesen is lazítani és élvezni a nyaralást? – Polonkai Zsófia dietetikusunk gyakorlati tippekkel segít, hogyan élvezhető egészségesen a nyaralás!
Tovább olvasom