FbPixel

Dermatitis – “koszmó”

  • Kategória: Kiütések, krónikus és akut bőrbetegségek, bőrtünetek Bőrgyógyászat
Dermatitis – “koszmó”

A seborrhoeas dermatitis egy gyakori bőrbetegség, mely a hajas fejbőrt, arcot, mellkast, hátat érinti. Hámlás, viszketés, vörös bőr jellemzi. Csecsemőknél a hajas fejbőrön előforduló seborrhoeas dermatitis a “koszmó”.

A seborrhoeas dermatitis -re nem jellemző az egész életen át tartó tünetesség, de kellemetlen, és kényelmetlen érzés, ha jelen van a testünkön. Nem fertőző, és nem a nem megfelelő hygiene jele. A seborrhoeas dermatitis visszatérő megbetegedés, de a megfelelő kezelés mellett csökkenthető a tünetek kiterjedése, intenzitása és hamarabb elmúlik.

Dermatitis tünetei

A seborrhoeas dermatitis általános tünetei:

  • A bőr gyulladása (pirosodás)
  • A hajas fejbőrön hámló, vaskos pörkkel fedett plakkok
  • Sárgás, vagy fehéres hámlás a hajas fejbőrön, szakáll és bajusz vetületében, szemöldökön
  • Kipirosodott vörös, zsíros bőrön fehéres, sárgás hámlás a test egyéb területein is (mellkas, felső végtag, hónalj, férfiaknál a herezacskó)
  • A bőr ezen a területen érzékeny, viszkető

A seborrhoeas dermatitis leggyakrabban a hajas fejbőrt érinti, de a testünkön a nagyobb számú faggyúmiriggyel ellátott területeken is megjelenhet. Ennek megfelelően a szemöldök között, az orrszárnyak mellett, a fülek mögött, a szegycsont felett és időnként a hónaljban is megjelenhetnek a típusos tünetek. A betegség chronicus.

Gyermekeknél a seborrhoeas dermatitis a hajas fejbőrön a “koszmó”. A plakkok lehetnek vastagok, sárgásak, pörkösök, és zsírosak. Csecsemőknél a törzs, és a felső végtagok is érintettek lehetnek. A legtöbb csecsemőnél ezek a tünetek 1 éves korára elmúlnak.

Dermatitis kialakulásának okai

A seborrhoeas dermatitis hátterében a mai napig nem tisztázott, hogy milyen betegség áll. Bizonyos tényezők azonban fontos szerepet játszanak a betegség kiváltásában, vagy fenntartásában.

Gomba (Malassezia). Ez a típusú gomba, a bőrünkön élő számtalan mikroorganizmus része. Faggyúmirigyekben gazdagabb olajos területen észlelhetjük. Fontos megemlíteni, hogy a betegség nem fertőző, és nem infekció következménye.

Az évszakok változása. A tünetek általában télen rosszabbak.

Neurológiai állapot.

A seborrhoeas dermatitis gyakrabban fordul elő Parkinson megbetegedésben szenvedőknél, illetve bizonyos neurológiai betegségekben.

Stressz.

A stresszes élethelyzetek provokálhatják a betegséget és akut fellángolásokhoz vezethet, mely folyamat máig nem ismert.

HIV/AIDS.

Ezekben a betegségekben gyakrabban észleljük a seborrhoeas dermatitis jelenlétét, illetve a tünetek súlyosabb lefolyásúak.

Dermatitis kivizsgálás, diagnózis

A diagnózis felállításához több tényező figyelembe vételével lehet eljutni:

Anamnézis. Általános adatfelvétel, a rendszeresen szedett gyógyszerekről, alapbetegségekről, helyi kezelésekről.

Fizikai vizsgálat. A hajas fejből , arc, mellkas, hát bőrének ellenőrzése.

Bőrbiopsia. Szükség esetén szövettani vizsgálatra bőrből kimetszés javasolt a diagnózis megerősítésére, illetve egyéb hasonló megbetegedés kizárására.

Egyéb megbetegedések, melyek hasonlítanak a seborrhoeas dermatitis klinikai képére:

  1. Psoriasis. A pikkelysömör bőrtünete hasonló lehet. Piros kiütések hámlással. A hámló bőr ezüstös jellegű, és nemcsak a hajas fejbőr határán észlelhető. A plakkok pár kisebb folttól egészen az egész testet beborító, összefüggő foltokig terjedhetnek. A pikkelysömör által érintett bőrterületek nem egyeznek a típusos seborrhoeas bőrtünetek elhelyezkedésével.
  2. Atópiás dermatitis (ekcéma). A bőrtünetek viszketnek, könyökhajlatban, a nyak elülső részén, felső szemhéjon, térdhajlatban észlelhetők. Jelentős periodicitást mutatnak.
  3. A fejbőr gombás fertőzése. Általában kisgyermeken fordul elő. A hajas fejbőrön pirosság, viszketés, , megritkult hajzatú, esetleg kopasz foltok jelennek meg.

Dermatitis kezelése

  • A seborrhoeas dermatitis egy krónikus bőrbetegség. Nem létezik stabil stratégia, mely végleg megszüntetné ezt a típusú bőrbetegséget. A kezelések azonban a tüneteket és panaszokat is enyhíti, ill. a fellángolásokat kordában tartja.
  • Gombaellenes kezelések
  • ketoconazol tartalmú krém és sampon is rendelkezésünkre áll.
  • ciclopirox
  • terbinafin egy szájon át szedhető gyógyszer és krém formájában is alkalmazható. A mellékhatások súlyossága miatt a gyógyszert fokozott óvatossággal javasoljuk.

Kortikoszteroidok

Ezek a szerek segítenek a tünetek elmúlasztásában úgy, hogy gátolják a gyulladást, viszketést és a diszkomfort érzést. Általában rövid ideig, kis területen javasolt a használatuk. Ellenkező esetben mellékhatásokkal járthat használata. pl.:

  • hydrokotizon (enyhébb hatású szteroid)
  • betametazon (erősebb hatású szteroid)
  • Calcineurin gátlók

Új szerek. Klinikai vizsgálatok mutatják, hogy legalább annyira hatásosak, mint a gomba ellenes szerek és a kortikoszteroidok. Ezen szerek alkalmazása csak akkor javasolt, ha a korábban felsorolt kezelések nem használnak. (Protopic, Elidel)

Egyéb szerek:

  • kénes sampon
  • zink tartalmú rázókeverékek, krémek
  • kátrány (pl.: Neutrogena T/Gel)
  • szalicil sav

Otthoni teendők

Ezen kis trükkök segítségével könnyebb a seborrhoeas dermatitis tünetmentesítése, kezelése.

  • Hajmosás hatóanyag tartalmú, receptköteles samponnal a javaslat szerint. Amennyiben ezek után sem hatos egyéb hatóanyagtartalmú sampon használata javasolt.
  • Nem receptköteles samponok használata időközben.
  • A tünetekre viszketéscsillapító krémek használata javasolt. Pl. hydrokortizon mellett a viszketés jelentősen enyhülhet.
  • Óvakodni kell a fejbőrön és bőrünkön maradó sampon és krémmaradványtól. A sampont és a krémet is alaposan le kell mosni magunkról.
  • Jól szellőző, pamut ruhanemű viselése ajánlott.
  • A bajusz és szakáll mindennapi borotválása javasolt.
  • A vakarás fokozza az irritatiot, valamint bakteriális felülfertőződéshez vezethet.

Koszmó

A koszmó leggyakrabban csecsemőkön, kisbabákon jelenik meg, akiknek több hajuk van. Ez esetben babáknak való samponnal naponta érdemes hajat mosni. A koszmót, kicsi, puha kefével fel kell lazítani, mielőtt a sampont jól alaposan lemosnánk.

Ha a koszmót nem sikerült fellazítani, akkor néhány csepp olajjal (pl.: olivaolaj) be kell kenni a csecsemő fejbőrét. Pár perc után az olaj beívódik a koszmóba és utána kefélés, hajmosás következik.

Tejallergia

Tejallergia

tejallergia egy nem normális reakció az immunrednszer részéről a tejre és tejszármazékokra. A tehéntej allergia a leggyakrabban előforduló reakció, de a szakirodalomban leírtak már juh, kecske, bivalytej allergiát is. Néhány gyermek esetében akik a tehéntejre allergiásak voltak a szójatejre is mutattak allergiás reakciót.

Tovább olvasom
Korpa, korpás fejbőr

Korpa, korpás fejbőr

korpa, a hámreakcióval jelentkező bőrtünetek egyik formája. Leggyakrabban a fejbőrön jelenik meg. Habár a korpa nem fertőző és ritkán súyos jellegű, mégis esztétikai és ezen keresztül pszihés hatásai is vannak. Krónikus jellegű megbetegedés, melyet időnként nehéz kezelni.

Tovább olvasom
Vitiligo

Vitiligo

A bőrnek egy állapota, mely során a bőrben lévő melanin felszívódik. A melanin határozza meg a bőrünk. hajunk, szemünk színét. Minél több melanint tartalmaz a bőrünk, annál sötétebb tónusú. A vitiligo akkor jelentkezik, ha a melanint termelő sejtek meghalnak, vagy nem képesek többé a melanin előállítására. 

Tovább olvasom

Legfrissebb cikkek

Összes kategória

Miért érzékenyebb a bőrünk télen?

Miért érzékenyebb a bőrünk télen?

Bőrünk - mint legnagyobb érzékszervünk - reagál a hőmérsékleti és környezeti változásokra. A téli időszakban sokkal érzékenyebbé válik, olyan bőrállapotok, bőrbetegségek is megjelenhetnek, felerősödhetnek, amik máskor nem, vagy csak elhanyagolható mértékben mutatkoznak. Az ekcémás, rosaceás és seborrheás tünetek súlyosbodnak ilyenkor, főként a gyermekek és idősebbek esetében. Mi ennek az oka, mikor forduljunk orvoshoz, hogyan védhetjük bőrünk? Tovább olvasom
Biztonságos és tartós megoldás a körömgomba kezelésére

Biztonságos és tartós megoldás a körömgomba kezelésére

Az őszi-téli időszak, amikor többnyire zárt, olykor szűk cipőt hordunk, megnöveli a körömgomba előfordulását. A gomba kezelése nehéz feladat és gyakran vissza is fertőződhet a körömlemez. A helyi kezelés mellett a gyógyulás kérdéses,  éveken keresztül is elhúzódhat. A rendelőnkben is alkalmazott lézeres eljárás újabb hatékony terápiás lehetőség a gyógyszeres kezelés helyett.
Tovább olvasom
Miért fontos, és mi történik a személyes esztétikai konzultáción?

Miért fontos, és mi történik a személyes esztétikai konzultáción?

Miért fontos, hogy tervezett szépészeti beavatkozásainkat körültekintő esztétikai konzultáció előzze meg?

Az esztétikai orvoslás napról-napra fejlődik. Az új gépek és eljárások mellett a szakma folyamatosan az alapanyagok és hatóanyagok fejlesztésén dolgozik. Nem csoda, ha egyre nehezebb tájékozódni az újabbnál újabb kezelések között, és a sokszor egymásnak ellentmondó információk, vélemények sem segítenek. Sok idő, energia és pénz megspórolható, ha megfelelő szaktudással és tapasztalattal rendelkező szakemberekhez fordulunk. A hiteles információknak köszönhetően a konzultációk alkalmával a felmerülő kételyek, tévhitek magyarázatot kapnak, a félelmek eloszlanak.

Tovább olvasom