FbPixel

UV sugárzás

  • Kategória: Kiütések, krónikus és akut bőrbetegségek, bőrtünetek Bőrgyógyászat
UV sugárzás

Melyek azok a napos órák, amelyekben a legveszélyesebb napozni?

A legveszélyesebb óráknak a 11-15 óráig tartó időszakot tartjuk nyáron.  Ilyenkor rendkívül fontos a megfelelő fényvédelem. Természetesen előtte és utána is erős az UV sugárzás, de ezt megfelelő fényvédelemmel még kompenzálni lehet. Figyelni kell, hogy ha víz közelében vagyunk, akkor a vízfelszínről visszaverődő sugarak hatásával is számolnunk kell.

UV sugárzás ellen hogyan védekezzünk?

  1. Nem megyünk a napra
  2. Fizikai fényvédelem (ruházat, napernyő)
  3. Kozmetikai fényvédelem ( fizikai – elsősorban kisgyermekeknél 1 év alatt javasolt, melyben nincsenek a bőrbe felszívódó komponensek, csak bizonyos fémsók, melyek visszaverik a sugárzást a bőrről, még mielőtt a bőrünkbe bejutna; akik allergiásak bizonyos krémek összetevőire, náluk is javasolt ezen fényvédőtípus használata, bár kozmetikai szempontból kevésbé kedvelt, hiszen nem szívódik be, ott marad a bőrünkön

Kémiai – a jelenleg vásárolható fényvédők nagy százaléka, könnyen kenhető, jól felszívódó állagú krémek, melyek a bőrbe bejutva, a fény hatására lebomolva védik bőrünket káros uv sugárzás hatásaitól)

UV sugárzás és a melanoma

UV sugárzás hatása a melanóma
A melanoma egy a pigmensejtekből kiinduló rosszindulatú, nagyon hamar és nagy intenzitással, szinte miden szervbe áttétet adó daganattípus.

A melanoma leggyakrabban a bőrben lévő pigmentsejtekből alakul ki: ilyen sejtek vannak az ép bőrben és az anyajegyekben is. Pontosan nem tudni, hogy milyen hatásra (káros UV sugárzás, genetikai eltérések, hajlam), de egy sejt meghibásodik, korlátlanul és megállíthatatlanul osztódni kezd: elindul a melanoma növekedése.

Melanoma típusai

A leggyakrabban előforduló típusa a felületesen terjedő (SSM – superficial spreading melanoma)

Ez a típus felületesen növekszik, elsősorban oldalirányban, lassan, majd csak évekkel később kezd a bőr mélyebb rétegeibe törni.

A noduláris típus – ez általában olyan pácienseken észleljük, akiknek kevés anyajegyük van, és magasabb rizikócsoportba tartoznak. Ez hónapok alatt nagyon gyorsan mélységben növekszik, nagyon gyorsan ad áttétet.

A harmadik típus a végtagokon kialakuló (ALM – acral lentiginous melanoma), mely észlelése a rejtett lokalizáció miatt késhet (talp, sarok, köröm alatt)

Ezen kívül is vannak még típusok, de ez véleményem szerint meghaladja ezen cikk célkitűzését.

Kik a veszélyeztetettek az uv sugárzás káros hatásaival szemben?

Potenciálisan mindenki veszélyeztetett.

Meghatározhatók bizonyos tényezők, melyek fennállása növeli a melanoma kialakulásának kockázatát.

  • szőke, vörös haj
  • világos kék, zöld szemek
  • fehér bőr, mely könnyen leég és nem, vagy nehezen barnul
  • sok anyajegy
  • minél több szabálytalan anyajegy
  • a múltban elszenvedett szolárium és napégések
  • vérrokonságban már előfordult melanoma és, akinek már volt melanomája, annak szintén nagyobb az esélye, hogy legyen még egy.
Sajnos, senki nem védett a melanoma ellen, de tény, hogy a páciensek többsége a fenti tulajdonságok hordozói közül kerülnek ki.

Hogyan tudunk önvizsgálatot tartani?

Az önvizsgálat nagyon fontos, de még fontosabb, hogy bőrgyógyászati vizsgálatra eljárjunk.
Az önvizsgálat célja, hogy változó elváltozás esetén keressenek fel bőrgyógyász szakorvost.

Új anyajegy megjelenése, viszkető, növekedést mutató, nem gyógyuló elváltozás.
Ismert az úgynevezett ABCDE szabály

  • Asymmetry – asszimmetrikussá váló anyajegy
  • Borders (irregular) – ha a szélek szabálytalanná válnak
  • Color (variegated), and – ha többszínű lesz, vagy éppen színvesztés jelentkezik, kifehéredik
  • Diameter – ha növekszik
  • Evolving over time –időben változó

Hogyan előzhetjük meg a betegséget és az uv sugárzás káros hatásait?

  • gyermekek szigorú fényvédelme (a szülők felelőssége)
  • napégések elkerülése (elsősorban a tűző nap kerülésével
  • ruházattal és legutolsó sorban fényvédő krémekkel)
  • rendszeres önvizsgálat (van-e változó anyajegyem?)
  • rendszeres szűrővizsgálatok (egyéni rizikótól függő gyakorisággal)

Mik a melanoma tünetei?

Sokféle, ezerszínű, változatos. Ez a melanomára is igaz: bármit tud utánozni. Ezért alapszabályként azt mondhatom, hogy ha valami változik, nő, új a bőrön vagy egy anyajegyen, akkor azt maximum egy-két hónapig szabad figyelgetni, bízva benne, hogy majd magától eltűnik, azonban ez után hozzáértő segítséget kell keresni.

További probléma a melanomával kapcsolatban, hogy egy laikus személy – tehát, aki nem foglalkozik nap, mint nap melanomával -, amire egyáltalán tudatába kerül, észreveszi a bőrén lévő változásokat, már késő lehet. Ezért nagy a szűrések jelentősége, vagyis az, amikor valaki úgy jön el megvizsgáltatni magát, hogy semmilyen panasza, gyanúja nincs.

Gyógyítható-e a melanoma?

Korai stádiumban, amikor még nem adott áttétet és a bőr legfelsőbb rétegében van, akkor igen. Későbbiekben ez az esély folyamatosan romlik, és egyre kisebb esély van a teljes gyógyulásra.

Minden esetben azonban, nemzetközileg elfogadott protokoll alapján több éves megfigyelés, rendszeres vizsgálatok történnek, melyek stadiumtól függően meghatározottak.

A szolárium árt, vagy használ, káros-e az ott használt uv sugárzás ?

Orvosi szempontból nézve a szoláriumozás, mint kozmetikai beavatkozás NEM javasolható, mert elfogadhatatlan, hogy egy kozmetikai előnyért cserébe valaki akár az életét is kockáztassa.

Hosszútávon, azon kívül, hogy növeli a bőrdagantok és a melanoma kialakulásának kockázatát, fokozza bőrünk öregedésének a sebességét is azáltal, hogy a feszességéért felelős rugalmas rostokat károsítja, így bőrünk bizonyos életkorban öregebbnek, ráncosabbnak fog kinézni.

Mikor érdemes melanoma szűrésre menni?

Bármikor. A fennálló kockázati tényezők alapján, mindenki be tudja sorolni magát a megfelelő rizikócsoportba.
Javaslatunk szerint, a rendszeresség sokkal fontosabb szempont.

A kiskorúakat is szűrni kell?

Gyermekek szűrését is végezzük. Esetükben elsősorban a születéskor is meglévő anyajegyek ún. congenitalis naevusok követése a legfontosabb. Pubertás után azonban a többi anyajegy követése is előtérbe kerül.

Tejallergia

Tejallergia

tejallergia egy nem normális reakció az immunrednszer részéről a tejre és tejszármazékokra. A tehéntej allergia a leggyakrabban előforduló reakció, de a szakirodalomban leírtak már juh, kecske, bivalytej allergiát is. Néhány gyermek esetében akik a tehéntejre allergiásak voltak a szójatejre is mutattak allergiás reakciót.

Tovább olvasom
Korpa, korpás fejbőr

Korpa, korpás fejbőr

korpa, a hámreakcióval jelentkező bőrtünetek egyik formája. Leggyakrabban a fejbőrön jelenik meg. Habár a korpa nem fertőző és ritkán súyos jellegű, mégis esztétikai és ezen keresztül pszihés hatásai is vannak. Krónikus jellegű megbetegedés, melyet időnként nehéz kezelni.

Tovább olvasom
Vitiligo

Vitiligo

A bőrnek egy állapota, mely során a bőrben lévő melanin felszívódik. A melanin határozza meg a bőrünk. hajunk, szemünk színét. Minél több melanint tartalmaz a bőrünk, annál sötétebb tónusú. A vitiligo akkor jelentkezik, ha a melanint termelő sejtek meghalnak, vagy nem képesek többé a melanin előállítására. 

Tovább olvasom

Legfrissebb cikkek

Összes kategória

Miért érzékenyebb a bőrünk télen?

Miért érzékenyebb a bőrünk télen?

Bőrünk - mint legnagyobb érzékszervünk - reagál a hőmérsékleti és környezeti változásokra. A téli időszakban sokkal érzékenyebbé válik, olyan bőrállapotok, bőrbetegségek is megjelenhetnek, felerősödhetnek, amik máskor nem, vagy csak elhanyagolható mértékben mutatkoznak. Az ekcémás, rosaceás és seborrheás tünetek súlyosbodnak ilyenkor, főként a gyermekek és idősebbek esetében. Mi ennek az oka, mikor forduljunk orvoshoz, hogyan védhetjük bőrünk? Tovább olvasom
Biztonságos és tartós megoldás a körömgomba kezelésére

Biztonságos és tartós megoldás a körömgomba kezelésére

Az őszi-téli időszak, amikor többnyire zárt, olykor szűk cipőt hordunk, megnöveli a körömgomba előfordulását. A gomba kezelése nehéz feladat és gyakran vissza is fertőződhet a körömlemez. A helyi kezelés mellett a gyógyulás kérdéses,  éveken keresztül is elhúzódhat. A rendelőnkben is alkalmazott lézeres eljárás újabb hatékony terápiás lehetőség a gyógyszeres kezelés helyett.
Tovább olvasom
Miért fontos, és mi történik a személyes esztétikai konzultáción?

Miért fontos, és mi történik a személyes esztétikai konzultáción?

Miért fontos, hogy tervezett szépészeti beavatkozásainkat körültekintő esztétikai konzultáció előzze meg?

Az esztétikai orvoslás napról-napra fejlődik. Az új gépek és eljárások mellett a szakma folyamatosan az alapanyagok és hatóanyagok fejlesztésén dolgozik. Nem csoda, ha egyre nehezebb tájékozódni az újabbnál újabb kezelések között, és a sokszor egymásnak ellentmondó információk, vélemények sem segítenek. Sok idő, energia és pénz megspórolható, ha megfelelő szaktudással és tapasztalattal rendelkező szakemberekhez fordulunk. A hiteles információknak köszönhetően a konzultációk alkalmával a felmerülő kételyek, tévhitek magyarázatot kapnak, a félelmek eloszlanak.

Tovább olvasom