Basalioma
- Kategória: Anyajegy, melanóma, basalioma szűrés, eltávolítás Bőrgyógyászat
A basalioma egy bőrdaganat. A basalis sejtekből indul ki (ez a bőrnek a legalsó sejtsora és ezek termelik az új hámsejteket.
A legtöbb basalioma a hosszútávú napfény miatt alakul ki. A napozás elkerülésével, megfelelő fényvédők alkalmazásával jelentősen csökken a basalioma kialakulásának a kockázata.
Basalioma tünetek
A basalioma általában napfénynek kitett bőrfelületen jelenik meg (arc, nyak, fül) Ritkábban a törzsön és a lábon is kialakulhat.
Általánosságban nem gyógyuló seb esetén, gyakran vérző bőrtünet esetén gondolni kell basaliomára. A daganat ezen kívül többféle formában is jelentkezhet:
- Gyöngyházfényű felszín, szabad szemmel is látható apró erekkel. Az elváltozás gyakran vérzik és pörk alalkul ki a felszínén. Sötétebb bőrtípus esetén a daganat barna vagy akár fekete is lehet.
- Lapos, hámló, barnás vagy vöröses plakk a háton, vagy a törzsön. Az idő előrehaladtával ezek gyorsan tudnak növekedni, de általában csak felszínesen.
- Ritkábban fehéres, heges formában jelentkezik. Ezt a típusú basaliomat nagyon nehéz észlelni. Morphea szerű basaliomának is nevezik.
A Basalioma bőrdaganat kialakulásának okai
A basalioma a hámrétegben lévő basalis sejtekből indul ki. Ezen sejtekben lévő DNS valamilyen okból sérül, mutálódik és elindul a daganat fejlődése. A basalis sejtek az epidermis (felhám) legalsó rétegében helyezkednek el. Feladatuk az állandó osztódás, a felhám sejtjeinek folyamatos pótlása, mely hámlással a bőr felszínéről eltűnik.
Ha a basalis sejtek DNS-ben változás történik akkor az osztódás felgyorsul, az új sejtek nem halnak el, hanem tovább osztódnak.
UV sugárzás és egyéb hatások
A basalis sejtek DNS károsodása leggyakrabban a napfényben, a szoláriumban található ultraibolya (UV) sugárzás következménye. Sok esetben nem a napfénynek kitett területen alakul ki basalioma, mely arra enged következtetni, hogy egyéb tényezők is szerepet játszanak a tumor keletkezésében, és az osztódásos folyamat fenntartásában.
Basalioma rizikó tényezői
- Krónikus napfénysugárzás. A napon töltött idő egyenes arányban van a basalioma kialakulásának a gyakoriságával. Nagyobb a kockázat, ha napsütéses klimán él az ember, illetve ha a legtöbb napsugárzás 18 év előtt érte bőrét. A rizikó tovább nő, ha legalább egyszer hólyagos napégés történt.
- Fokozott sugárzás. PUVA kezelés (pikkelysömör, eczema, chr. Bőrbetegségek) növeli a basalioma és egyéb bőrdaganatok kialakulásának a kockázatát.
- Világos bőrtípus. A világos bőrtípusú páciens gyakrabban és gyorsabban leég. Ez a két tényező megléte esetén nő a basalioma kialakulásának az esélye.
- Nem. Férfiak túlsúlyban.
- Kor. Gyakrabban 50 év felett jelentkezik
- Családban előforduló bőrdaganat. Ha a családban valamilyen bőrdaganat már előfordulta akkor nagyobb az ismételt megjelenésének a kockázata is.
- Immunrendszert blokkoló gyógyszerek.
- Arzénmérgezés. Az arzén egy mérgező fém, mely széles körben elterjedt a környezetben. Mindenkiben van bizonyos mennyiségű arzén, mivel a föld, a talaj, a talajvíz és a levegő is.
- Genetikai hatter. Bizonyos öröklődő genetikai eltérésekben megnő a basalioma kialakulsának a valószínűsége. (Gorlin-Goltz szindróma, Xeroderma pigmentosum)
Szövődmények
- Recidíva. A basalioma gyakran visszatérhet. Vagy új bőrfelszínen vagy a korábban eltávolított daganat hegében alakul ki ismét.
- Egyéb bőrdaganatok fokozott kockázata. A basalioma növeli egyéb bőrdaganatok kialakulásának az esélyét. (Melanoma, spinalioma)
Basalioma kivizsgálása és diagnózisa
- Önvizsgálat. A basalioma esetén nagyon fontos az önvizsgálat. Nem gyógyuló sebek, krémek hatására sem múló piros foltok esetén mindig gondolni kell basalioma lehetőségére
- Mintavétel. Bizonytalan esetben a bőrből mintavétel történik, hogy szövettan segítségével felállítsuk a diagnózist.
Basalioma kezelése
Számos kezelés létezik a basalioma ellen. A kezelés kiválasztása függ a basalioma típusától elhelyezkedésétől és a bőrdaganat súlyosságától is.
- Égetés. Elsősorban kisebb bőrdaganatok esetén alkalmazható. A bőr felszínével párhuzamosan eltávolítjuk a felső részt, majd égetéssel (rádiófrekvencia, lézer) a daganat alapján lévő sejteket elégetjük. Ennek következtében egy seb keletkezik, mely gyógyulása több hét is szokott lenni.
- Sebészi kimetszés. Sebészi úton a daganatot biztonsági szegéllyel eltávolítjuk. A daganat bizonyos típusánál csak a sebészi kimetszés jön szóba.
- Fagyasztás. Folyékony nitrogénnel történő beavatkozás felületes daganatok esetén lehetséges.
- Mohs sebészeti technika. A daganat kimetszése után azonnal mikroszkóp alatt szövettani vizsgálat történik. A kimetszés szélei daganatot tartalmaznak, akkor nagyobbat kell vágni. Ha nincs daganatos sejt akkor a műtéti területet összevarják.
- Helyi kezelés. A felületesen növekvő basalioma esetén imiquimod (Aldara) és fluorouracil (Efudex) több heti kezelés javasolt.
Hogyan előzhető meg a Basalioma kialakulása?
- Déli napsütés kerülése. A napozás kerülése javasolt erős UVB sugárzás esetén. Leggyakrabban ez a 10-16 óra közötti időszak. Van olyan testrészünk, mely egész évben ki lehet téve az UV sugárzásnak.
- Fényvédő krémek: Az a fényvédő krém javasolt, mely UVA, UVB hullámtartományt is megszűri. Fontos, hogy megfelelő mennyiségű krémet használja, 2 óránként ismtélés javasolt.
- Ruházat. Széles karimájú kalap, lenge öltözék, napszemüveg minden esetében javasolt.
- Szolárium. A szoláriumban is UV sugárzás áll fenn.
- Önvizsgálat.
Legfrissebb cikkek
Anyajegy, melanóma, basalioma szűrés, eltávolítás Bőrgyógyászat kategória
Noduláris melanoma
A melanoma a bőr festékes sejtjeinek rosszindulatú daganata. A noduláris melanoma az egyik legagresszívebb, leggyorsabban terjedő melanoma típus. A melanoma korai diagnosztizálása és sebészi eltávolítása után az életkilátások jelentősen javulnak, ezért bőrgyógyász szakorvosi vizsgálata haladéktalanul javasolt.
Tovább olvasomMelanoma
A melanoma malignum egy rosszindulatú daganat, amely leggyakrabban a bőrön, jóval ritkábban a nyálkahártyákon és a szemben is megjelenhet, és áttéteket is képezhet. Az áttétek a normálisan működő szerveket károsíthatják, funkciójukat csökkenthetik, életveszélyes károsodásokat okozhatnak. Azonban a korai melanoma (in situ melanoma) − idejében történő felismerésével és műtéti eltávolításával az áttétképzés megelőzhető.
Tovább olvasom
UV sugárzás és a melanoma
A legveszélyesebb óráknak a 11-15 óráig tartó időszakot tartjuk nyáron. Ilyenkor rendkívül fontos a megfelelő fényvédelem. Természetesen előtte és utána is erős az UV sugárzás, de ezt megfelelő fényvédelemmel még kompenzálni lehet.
Tovább olvasomLegfrissebb cikkek
Összes kategória
EXION™ eljárások kiegészítő ápolása
Az EXION™ 4-in-1 multiplatformos orvosesztétikai készülék innovatív technológiája áttörést jelent az arc- és testkezelésében. Hogy a kezelések hatása minél látványosabb legyen és minél hosszabban tartson, a pácienseken is múlik.
Tovább olvasomEXION™ FACE – Az első tűmentes technológia a hialuronsav termelés fokozására
Az EXION™ 4-in-1 multiplatformos orvosesztétikai készülék a legfejlettebb bőrkezeléseket nyújtja. Az EXION™ sokoldalú technológiája egyedi energia kombinációkat használ, hogy javítsa a bőr szerkezetét, fokozza feszességét és visszaállítsa egészségét az arcon, a testen és az intim területeken egyaránt. Az EXION™ FACE kezelés az első tűmentes technológia a szervezet hialuronsav termelésének fokozására!
Tovább olvasomEXION™ FRAKCIONÁLT RF – A leggyorsabb mikrotűs rádiófrekvenciás eljárás az arc és a test kezelésére
Az EXION™ 4-in-1 készülék jobb eredményekkel, gyorsabb eljárásokkal, kevesebb fájdalommal és rövidebb gyógyulási idővel forradalmasítja a bőrfiatalító esztétikai orvoslást. Az EXION™ FRACTIONAL RF áttörést jelentő mikrotűs kezelés egyszeri áthaladással, kevesebb fájdalommal ér el hatásosabb eredményt!
Tovább olvasom