FbPixel

Lactobacillusok – Hüvelyi baktériumflóra

  • Kategória: Fertőzések, nemi szemölcs, herpesz Nemigyógyászat
Lactobacillusok – Hüvelyi baktériumflóra

A hüvelyi baktériumflóra jelentősége és szerepe a hüvelyi megbetegedések kivédésében

Mikor gondoljunk hüvelyi folyásra?

A hüvelyi folyás megnövekedett hüvelyi váladékozás. A folyás színe, szaga, mennyisége iránymutatást adhat a fertőzés jellegét tekintve, de minden esetben törekedni kell a megfelelő vizsgálatok alapján felállított diagnózisra. A folyást kísérheti viszketés, égő jellegű fájdalom, mely gyakran szexuális aktussal, vizeléssel együtt lép fel. A fokozott mennyiségű váladék feláztathatja, irritálhatja a külső nemi szervek bőrét, nyálkahártyáját.

Mi okozza a hüvelyi folyást? – fertőzés

  • irritatio (mechanikus – hosszú ideig tartó behatolás; kémiai – kozmetikumok, óvszer, tampon, illatosított toalett papír, hüvelyöblítő szerek, intim betétek)
  • hormonális változások (várandósság, menopausa, hormonkezelések, fogamzásgátló szerek)
  • hüvelyi pH megváltozása antibiotikum szedés következtében

Lactobacillusok a hüvelyben – természetes védőrendszer

Természetes körülmények között a hüvelyben számos baktérium él, melyek közül legnagyobb arányban a lactobacillus flóra fordul elő, melyet tejsavbaktériumnak, illetve Döderlein baktériumnak is szoktak nevezni. E mellett különböző egyéb baktériumok találhatók meg a hüvelyváladékban. A lactobacillusok a hüvely falában lévő cukorból tejsavat készítenek. A lactobacillusok jelenlétének következtében a hüvelyi vegyhatás egészséges nőkben savas jellegű (3.8-4.2), ez az érték a domináns lactobacillus flóra mellett állandó. A savas környezet védőpajzsként óvja a hüvelyt a fertőzésektől, ideális a lactobacillusok életkörülményeinek, de nem kedvező egyéb, megbetegedést okozó pathogen baktériumok számára.
A baktériumflóra összetétele azonban nem állandó, a menstruációs ciklus alatt folyamatosan változik.

Miért fontos a hüvelyflóra védelme?

A szexuálisan aktív életkorú hölgyek leggyakrabban hüvelyi folyás miatt keresik fel nőgyógyászukat.

A folyás jellege, intenzitása különböző, melynek számos oka lehet. A kivizsgálás során fertőzéses eredet kutatása a legfontosabb feladat. A fertőzés helye alapján lehet hüvelyi, vagy méhnyak eredetű. Természetesen számos egyéb ok is vezethet folyás kialakulásához, mint a rendszeres hüvelyöblögetés, antibiotikum szedése, tampon és különböző kúpok használata, spirál, illetve fogamzásgátló anyagok, síkosító hüvelyi alkalmazása.

A fertőzéses eredet hátterében a normális baktériumflóra felborulása, gombás és egyéb fertőzés állhat. A nem célzott kezelés hatására sérül a normális hüvelyflóra. Sajnálatos módon a kezeléseket gyakran tejsavas hüvelyöblögetéssel egészítik ki. A hüvelyöblögetés során nemcsak a felesleges váladék és kórokozók távoznak, de a normál flórához tartozó baktériumok, így a lactobacillusok is. Ha tejsavas öblögetés történik az további problémákat idéz elő. Ha a pH 3.8 alá esik (savasabb környezet a tejsavnak köszönhetően) akkor a lactobacillusok nem tudnak tovább szaporodni és anyagcseréjük leáll, elpusztulnak, majd kimosódnak.
Jogosan merül fel az igény a lactobacillust is tartalmazó tejsavas hüvelyöblögetésre, hiszen ilyenkor kívülről viszünk be “jó” baktériumokat. Sajnos a savas környezet miatt ezek a baktériumok nem tudnak a hüvely falát alkotó laphámsejtekhez tapadni, így nem tudnak tovább szaporodni, táplálkozni és nagyon gyorsan elpusztulnak.
Ha helyi kezelést elhagyják, a pH emelkedik (lúgosabb környezet kezd kialakulni) és a lactobacillusok is elkezdenek ismét táplálkozni, szaporodni. Ahogyan nő a számuk, úgy savasodik ismét a hüvelyi váladék és beáll a normális egyensúly.

Mi a teendő hüvelyi folyás esetén?

A hüvelyváladék mikroszkópos vizsgálata a helyszínen pár perc alatt elvégezhető és iránymutatásul szolgál a folyás eredetét tekintve.
A pH mérése során észlelt jelentős eltérés esetén a megfelelő irányú terelése javasolt. Ezzel egy időben tenyésztéses vizsgálatok elvégzése.

Bőrgyógyászati rendelésünkön törekszünk a hüvelyi önszabályozás helyreállítására és fenntartására a megfelelő, vizsgálatok alapján igazolt célzott kezelés beállítása révén.

Bakteriális vaginózis

Bakteriális vaginózis

bakteriális vaginózis a hüvelyi gyulladásos folyamatok egyik formája, amelyben egy, a hüvelyben megtalálható számos baktérium közül felszaporodva, kellemetlen tünetek kialakulásához vezet.

Tovább olvasom
Hüvelygyulladás

Hüvelygyulladás

hüvelygyulladás (vaginitis) okozhat folyást, viszketést és fájdalmat. A háttérben a hüvelyi normálflórának a kényes egyensúlya felborult.

Tovább olvasom
Hüvely (Vagina): Mi a normális és mi nem?

Hüvely (Vagina): Mi a normális és mi nem?

Az egészséges állapot fontos része a nők általános jóllétének. A hüvelyi problémák érinthetik a termékenységet, a szexuális vágyat és az orgazmusra való képességet. A fennálló hüvelyi problémák az élet egyéb területét is érintik, stresszhez, párkapcsolati problémákhoz, magabiztossági problémákhoz vezethet.

Tovább olvasom

Legfrissebb cikkek

Összes kategória

Miért érzékenyebb a bőrünk télen?

Miért érzékenyebb a bőrünk télen?

Bőrünk - mint legnagyobb érzékszervünk - reagál a hőmérsékleti és környezeti változásokra. A téli időszakban sokkal érzékenyebbé válik, olyan bőrállapotok, bőrbetegségek is megjelenhetnek, felerősödhetnek, amik máskor nem, vagy csak elhanyagolható mértékben mutatkoznak. Az ekcémás, rosaceás és seborrheás tünetek súlyosbodnak ilyenkor, főként a gyermekek és idősebbek esetében. Mi ennek az oka, mikor forduljunk orvoshoz, hogyan védhetjük bőrünk? Tovább olvasom
Biztonságos és tartós megoldás a körömgomba kezelésére

Biztonságos és tartós megoldás a körömgomba kezelésére

Az őszi-téli időszak, amikor többnyire zárt, olykor szűk cipőt hordunk, megnöveli a körömgomba előfordulását. A gomba kezelése nehéz feladat és gyakran vissza is fertőződhet a körömlemez. A helyi kezelés mellett a gyógyulás kérdéses,  éveken keresztül is elhúzódhat. A rendelőnkben is alkalmazott lézeres eljárás újabb hatékony terápiás lehetőség a gyógyszeres kezelés helyett.
Tovább olvasom
Miért fontos, és mi történik a személyes esztétikai konzultáción?

Miért fontos, és mi történik a személyes esztétikai konzultáción?

Miért fontos, hogy tervezett szépészeti beavatkozásainkat körültekintő esztétikai konzultáció előzze meg?

Az esztétikai orvoslás napról-napra fejlődik. Az új gépek és eljárások mellett a szakma folyamatosan az alapanyagok és hatóanyagok fejlesztésén dolgozik. Nem csoda, ha egyre nehezebb tájékozódni az újabbnál újabb kezelések között, és a sokszor egymásnak ellentmondó információk, vélemények sem segítenek. Sok idő, energia és pénz megspórolható, ha megfelelő szaktudással és tapasztalattal rendelkező szakemberekhez fordulunk. A hiteles információknak köszönhetően a konzultációk alkalmával a felmerülő kételyek, tévhitek magyarázatot kapnak, a félelmek eloszlanak.

Tovább olvasom