Pigmentfoltok 1. rész- Mindent a májfoltokról
A pigmentfolt a bőrön megjelenő, változó méretű barna folt, melynek számos típusa van. Új sorozatunk első részében bemutatjuk, hogy mit kell tudnod a májfoltokról, és hogyan lehet ezektől megszabadulni.
Mi is az a májfolt?
A májfoltok, azaz más néven melazmák olyan pigmentfoltok, melyek általában határozatlan szélekkel rendelkeznek, halványbarna, szürkésbarna színűek és szabálytalan alakúak. Az esetek 90%-ában a nőknél jelentkezik és főleg az orcákon, homlokon, orrháton, a felső ajakpír felett vagy alkaron, nyakon szokott megjelenni.
Miért alakulhat ki?
Az orvostudomány pontosan nem ismeri a kiváltó okot-okokat, de a
Egyrészt a májfoltok kialakulásáról részben a genetika tehet: az esetek kb. 30%-ban megfigyelhető, hogy genetikai hajlam hatására jelennek meg a bőrön. Másrészt, A sötétebb bőrű embereknél gyakrabban megfigyelhető ez a típusú pigmenteltérés.
A fenti tényezőkön kívül ismert ek a provokáló tényezők is:
Napfény: Az UV (ultraibolya) hatására a bőrben található pigmenttermelő sejtekben megindul a melanin termelés, és sötétebb foltok jelennek meg a bőrön.
Terhesség: Ennek oka a szervezetben végbemenő hormonváltozás. Általában a terhesség középső szakaszában alakulnak ki, viszont ezek az esetek nagy részében a szülést követő pár hónapban maguktól fel is szívódhatnak.
Hormonális zavarok: is felelősek lehetnek a májfoltok megjelenéséért. Ide tartoznak a menstruációs ciklus zavarai, illetve hormontartalmú fogamzásgátló szedése is. Utóbbiak esetében mindenképp fordulj orvoshoz!
Bőrápoló készítmények: Ha egy arckrém, vagy testápoló nem megfelelő, gyulladás alakulhat ki a bőrödön, mely napfény hatására melasmavá alakulhat.
Esztétikai kezelések: bajuszgyanta, lézeres kezelések után napfény, vagy solarium hatására szintén pigmentatio alakulhat ki.
Veszélyes-e a májfolt?
A májfoltok egyáltalán nem jelentenek veszélyt az egészségre, ugyanakkor a nők számára esztétikailag zavaróak lehetnek.
Hogyan kezelhető?
A melasma kezelése összetett feladat.
Bizonyos esetekben otthoni, természetes alapanyagokból készült keverékek is hatásosak lehetnek, ugyanakkor ezek nem minden esetben használnak. Ekkor érdemes szakember segítségét kérni, aki a megfelelő kezelést fogja javasolni.
Tippek:
50+ fényvédő használata napközben.
Nemcsak napsütéses, de felhős időben, sportoláskor is érdemes fényvédő krém használata.
Fontos, hogy 20 perccel az indulás előtt kell felkenni és 2 óránként, vagy fokozott izzadásnál sűrűbben is javasolt kenni a fénynek kitett bőrfelszínt.
Kalap, napszemüveg
Ha a fényvédő krémet kiegészítjük egyéb ruhadarabbal, ami védi az arcunk vagy testünk többi részét, akkor fokozott fényvédő hatást érhetünk el.
Parfümök
Erős napsütésben a parfümök használata kerülendő, mert fényérzékenyítő anyagokat tartalmazhatnak.
Válasz
Szeretnél te is hozzászólni?Regisztrálj ingyenesen!